ТЕЛ: + 3 8 (050) 312 70-82

Зміни в дозволі та декларації МТБ на період дії воєнного станув Україні

Головна » Статті з охорони праці » Зміни в дозволі та декларації МТБ на період дії воєнного станув Україні
Дозвіл чи декларація? Особливості на період дії воєнного стану

Процес набуття дозволу на проведення робіт із підвищенною небезпекою Отримання декларації відповідності МТБ законодавчим вимогам щодо охорони праці Рішення Уряду № 357.

Особливі умови під час дії воєнного стану

У законодавчому корпусі України знайдено два акти, що стосуються безпосередньо набуття дозволів, зокрема щодо проведення робіт із підвищенною небезпекою, а також експлуатації (використання) машин, механізмів та устатковання із підвищенною небезпекою:

  1. Рішення Кабінету Міністрів України “Про затвердження порядку видавання дозволів на проведення робіт із збільшеною небезпекою та на експлуатацію (використання) машин, механізмів, устатковання із підвищенною небезпекою” від 26 жовтня 2011 року № 1107 – роз’яснює послідовність набуття дозволу на проведення робіт із збільшеною небезпекою (далі – Рішення № 1107);
  2. Рішення Уряду “Про затвердження переліку машин, механізмів, устатковання із підвищенною небезпекою та внесення змін до деяких рішень Кабінету Міністрів України” від 3 лютого 2021 року № 77 – вказує на те, яке обладнання потребує дозволів (далі – Рішення № 77).

У додаткових матеріалах до обох постанов визначено наступні категорії:

  • “група А”: щодо виконання робіт та використання машин, механізмів, устатковання з підвищеною небезпекою, які вимагають отримання Дозволу;
  • “група Б”: стосовно отримання Декларації відповідності МТБ вимогам законодавства у сфері охорони праці.

Обидва документи мають дозвільний характер, але процеси їх отримання відрізняються.

Шляхи отримання дозволу на виконання робіт з підвищеною небезпекою включають:

  1. Здобуття експертного висновку відповідно до переліку робіт (експлуатації обладнання) з “групи А” відповідно до Постанов № 1107 або № 77. Експертні висновки можуть бути відкриті тільки організаціями, які отримали відповідні ліцензії та дозволи на видачу таких висновків.

Важливо зазначити:

  • Отримання експертного висновку вимагає фінансових витрат;
  • Щоб отримати позитивний експертний висновок, рекомендується наявність на підприємстві робочої системи охорони праці (потрібні положення, інструкції з охорони праці, проведені інструктажі, навчання, медогляди, атестація робочих місць, технічний огляд техніки, наявність відповідних паспортів, журналів).

Для здобуття експертного висновку:

  • Оберіть експертно-технічний центр, що належить до сфери управління Держпраці, або незалежну експертну організацію.
  • Подайте заяву про експертну оцінку стану охорони праці та безпеки підприємства за встановленим зразком, вказавши види робіт з переліку.
  • Укладіть договір з експертною організацією щодо підготовки висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання.
  • Сформуйте опис об’єкта, для якого планується експертна оцінка.
  • В залежності від виду робіт, підготуйте скан-копії необхідних документів (додаток 1).
  • Надайте копії документів до експертно-технічного центру.
  • Оформіть довіреність на особу, яка представлятиме документи до експертно-технічного центру.
  • Отримайте висновок експертизи в експертно-технічному центрі.

Після отримання позитивного експертного висновку, можна приступити до оформлення дозволу на виконання робіт з підвищеною небезпекою або до процедури отримання Декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Цей процес може бути складним та затратним, але він гарантує дотримання законодавства та створення безпечних умов праці для працівників на підприємстві.

Одержання декларації відносно простіше, проте для забезпечення її отримання компанія має виконати належні кроки.

  1. Розпорядженням директора компанії забезпечити проведення аудиту у сфері охорони праці.
  2. Відобразити у звіті результати аудиту щодо дотримання нормативів охорони праці під час виконання задекларованих робіт або експлуатації високоризикового обладнання.
  3. Декларацію подають:
  • роботодавці, не пізніше як за п’ять робочих днів перед початком робіт високого рівня ризику або експлуатації високоризикових пристроїв;
  • роботодавці або особи, яким вони надають повноваження, відправляють декларацію поштою адміністратору центру адміністративних послуг на паперових носіях чи у електронному вигляді за допомогою Порталу електронних сервісів Мінекономіки, Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, а також через інтегровану з ними інформаційну систему Держпраці (додаток 2).
  1. Територіальний орган Держпраці безоплатно забезпечує реєстрацію декларацій протягом п’яти робочих днів з моменту їх надходження. Постанова Кабінету Міністрів України № 357. Особливості під час дії воєнного стану.

У березні 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову “Про окремі питання виконання високоризикових робіт та експлуатації (використання) високоризикових машин, механізмів, обладнання під час дії воєнного стану” № 357 (далі — Постанова № 357).

Відповідно до Постанови № 357:

  • протягом дії воєнного стану машини, механізми та обладнання високого ризику, зазначені в пунктах 2-9 групи А переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 77, експлуатуються (використовуються) за допомогою декларації відповідності матеріально-технічної бази законодавчим вимогам з питань охорони праці;
  • під час дії воєнного стану види робіт високого рівня ризику, зазначені в пунктах 4, 7–9, 11–21, 23–27, 29 і 30 групи А додатка 2 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт високого рівня ризику та на експлуатацію (використання) машин, механізмів, обладнання високого рівня ризику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107, виконуються за допомогою декларації відповідності матеріально-технічної бази законодавчим вимогам з питань охорони праці.

Для кращого розуміння ситуацій, коли під час дії воєнного стану потрібно отримати Декларацію, а коли — Дозвіл, зверніться до таблиці (види робіт високого рівня ризику, машини, механізми, обладнання високого рівня ризику, для яких замість Дозволу потрібно отримати Декларацію, виділені сірим фоном).

Для отримання декларації замість дозволу під час дії воєнного стану, виконайте такі кроки:

  1. Забезпечте видання наказу керівником підприємства щодо проведення аудиту у сфері охорони праці.
  2. Отримайте висновок після проведення аудиту, який свідчить про дотримання законодавчих вимог щодо охорони праці під час виконання заявлених робіт та/або експлуатації машин, механізмів та обладнання високого ризику.
  3. Надішліть декларацію:
    • роботодавцем не пізніше ніж за п’ять робочих днів до початку робіт з підвищеним рівнем ризику та/або експлуатації машин, механізмів та обладнання з підвищеним рівнем ризику;
    • роботодавцем або особою, уповноваженою ним, шляхом надсилання поштою до адміністратора центру надання адміністративних послуг у паперовій або в електронній формі через Портал електронних сервісів Мінекономіки, Єдиний державний вебпортал електронних послуг, включаючи інформаційну систему Держпраці, інтегровану з Порталом електронних сервісів Мінекономіки (додаток 2).
  4. Реєстрацію декларацій безоплатно здійснює територіальний орган Держпраці протягом п’яти робочих днів з дня їх отримання.

Таким чином, отримання декларації відповідності матеріально-технічної бази законодавчим вимогам з питань охорони праці під час дії воєнного стану значно спрощено, але слід дотримуватися вказаної процедури та вимог, які відповідають вашому підприємству та видам робіт, машин, механізмів та обладнання з підвищеним рівнем ризику.

Відповідно до змін, внесених Постановою № 357, під час дії воєнного стану деякі види робіт з підвищеним рівнем небезпеки та експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання з підвищеним рівнем небезпеки вимагають отримання декларації замість дозволу.

Слід враховувати ці зміни під час планування робіт на підприємстві, дотримання вимог законодавства та організації роботи в сфері охорони праці. Забезпечте, що ваші співробітники своєчасно і правильно виконують необхідні процедури, щоб ваше підприємство могло працювати з дотриманням усіх вимог та правил безпеки праці.

Читати також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *