ТЕЛ: + 3 8 (050) 312 70-82

Охорона праці : нові правила та законодавчі зміни на підприємстві в 2023

Головна » Статті з охорони праці » Охорона праці : нові правила та законодавчі зміни на підприємстві в 2023
Нові правила та законодавчі зміни

Війна та введення воєнного стану суттєво вплинули як на наше повсякденне життя, так і на законодавство, зокрема у сфері захисту праці. Після початку конфлікту було внесено дві важливі зміни на підприємстві в 2023 році, що стосуються дозволів та розслідування нещасних випадків.

По-перше, у зв’язку зі зростаючою потребою в мобілізації людських ресурсів та забезпеченням безпеки в умовах воєнного стану були внесені зміни до процедури отримання дозволів на працевлаштування. Це означає, що більш жорсткі вимоги та перевірки стали застосовуватися до кандидатів на роботу, особливо у сферах безпосереднього впливу на обороноздатність країни. Такі зміни спрямовані на забезпечення безпеки, ідентифікації потенційних загроз та попередження можливих ризиків.

По-друге, війна також змусила переглянути процедури розслідування нещасних випадків на робочих місцях. У зв’язку зі збільшеною кількістю військових дій та використанням ризикованих технологій, розслідування тепер стало більш детальним і ретельним. Введені нові протоколи, які передбачають обов’язкову реєстрацію та повідомлення про всі нещасні випадки, а також проведення комплексного аналізу причин та умов, що призвели до таких подій. Це допомагає забезпечити безпеку працівників та вжити необхідні заходи для запобігання подібним ситуаціям у майбутньому.

ЗМІНА № 1 — ЗАМІНА ДОЗВОЛІВ ДЕКЛАРАЦІЯМИ

Було оновлено текст Постанови Кабінету Міністрів України №1107 “Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки”, а також Постанови КМУ №77 “Про затвердження переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”.

Тепер підприємства, що здійснюють роботи підвищеної небезпеки або використовують обладнання підвищеної небезпеки, подають декларацію відповідності МТБ замість отримання дозволу на виконання робіт з підвищенної небезпеки.

Існує два важливих аспекти, що слід врахувати:

  1. Новий порядок діє тільки під час воєнного стану, і після його закінчення потрібно знову отримувати дозволи. Це означає, що застосування посиленої процедури перевірки та вимог до працевлаштування буде тимчасовим заходом, залежним від наявності воєнного стану. Після припинення конфлікту необхідно буде оновити дозволи, забезпечуючи звичайний порядок.
  2. Спрощення процедури не поширюється на всі види робіт та обладнання. Незважаючи на введення посилених вимог, існують деякі види робіт та обладнання, до яких все ще необхідно отримувати дозволи. Це пов’язано з тим, що певні роботи або використання певного обладнання можуть вимагати особливих знань, досвіду або відповідного стандарту безпеки. Тому, незалежно від воєнного стану, для цих видів робіт чи обладнання дозволи залишаються обов’язковими.

Загалом, хоча воєнний стан призводить до введення тимчасових змін у процедури отримання дозволів та спрощення процесу розслідування нещасних випадків, важливо пам’ятати, що ці заходи є обмеженими в часі та не стосуються всіх видів робіт чи обладнання.

Нижче наведено список областей, де дозволи все ще потрібні навіть під час воєнного стану (номери пунктів відповідають номерам в Постановах):

Постанова №77 КМУ, дозвіл на обладннання

1 Обладнання, що пов’язане з виробництвом, використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, утилізацією вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки;

10 Обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах.

Постанова 1107 КМУ, дозвіл на небезпечні роботи

1 Виробництво, використання, транспортування тощо вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки;
2 Вибухові роботи, утилізація зброї, боєприпасів та ракетної техніки, використання промислових вибухових матеріалів;
3 Газонебезпечні роботи, роботи в зонах з підвищеною вибухопожежною та/або пожежною небезпекою;
5 Технічний огляд та випробування машин підвищеної небезпеки;
6 Виробництво піротехніки;
10 Наповнення, ремонт, зберігання газових балонів;
22 Роботи із піротехнічним інструментом;
28 Роботи із збагачування корисних копалин, утворення і експлуатація відвалів гірничих порід, скріплення кар’єрів, підземна геологорозвідка, геолого-маркшейдерські роботи.

Упдейт №2 — Вдосконалення процесу розслідування нещасних випадків.

Внесені корективи не є критичними. Державний контролер вирішив не робити істотних змін до існуючого механізму розслідування “В контексті розслідування нещасних випадків у час військового стану“. Офіційні представники обмежилися лише декількома коментарями:

Кожен інцидент має бути досліджений.

Якщо комісія зіткнулася з ризиком або безпосереднє розслідування є неможливим через військові конфлікти, термін проведення може бути продовжений.

Появились нові тлумачення причин травмування, такі як офіційна/неофіційна війна, терористичний акт, незаконні дії третіх сторін.

Сам процес розслідування залишився незмінним. Це визначено в Постанові № 337 “Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві”.

Детальну інструкцію з проведення розслідування нещасних випадків ви знайдете в нашій статті “10 кроків за 15 днів: як розслідувати нещасний випадок на роботі? Крок-за-кроком”.

ДОДАТКОВО ДВІ НЕОЧІКУВАНІ “ДОВОЄННІ” ЗМІНИ.

  1. Опубліковано Наказ Міністерства економіки України, який затверджує Вимоги до експертних організацій, що проводять експертизу стану охорони праці та безпеки промислового виробництва, а також вимоги до відповідності машин, механізмів, обладнання підвищеної небезпеки законодавству про охорону праці та промислову безпеку. Цей наказ стосується експертних організацій та вносить зміни до процедури проведення експертизи перед отриманням дозволів на виконання робіт з пыдвищенної небезпеки .

  2. Також набула чинності оновлена версія Постанови КМУ № 8 “Про затвердження Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великогабаритних та інших технологічних транспортних засобів”.

Форма заповнення для реєстрації технологічних транспортних засобів пройшла перегляд. Оновлена версія цієї форми доступна у додатку № 1 до зазначеної постанови.

Читати також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *