ТЕЛ: + 3 8 (050) 312 70-82

Компресорне устаткування: чи потрібен дозвіл для експлуатації?

Головна » Статті з охорони праці » Компресорне устаткування: чи потрібен дозвіл для експлуатації?
компресорное оборудование

Постановою Кабінету Міністрів України No 1107 від 26.10.2017 року (із змінами та доповненнями) “Про затвердження Порядку видачі дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки” визначено список робіт та обладнання, для яких потрібен дозвіл на виконання робіт чи експлуатацію. Однак, компресорне обладнання в цьому списку не згадується.

Нормативно-правовий акт з охорони праці НПАОП 0.00-1.59-87 регулює правила безпеки та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском. Окрім цього, для експлуатації чи технічного обслуговування посудин, що працюють під тиском більше 0,05 МПа, слід дотримуватися пункту 17 Додатку 3 до Порядку, який передбачає отримання дозволу на експлуатацію. Особливо актуальною для цього виду обладнання може бути декларація відповідності МТБ. Цей нормативно-правовий акт був включений до офіційного переліку нормативно-правових актів з охорони праці під номером 38 у останній редакції переліку від 10.07.2017 р.

Згідно з НПАОП 0.00-1.59-87, правила, передбачені цим документом, не застосовуються до окремих частин машин, які не є самостійними посудинами (такі як корпуси насосів, турбін, циліндри двигунів парових, гідро- і повітряних машин, компресорів), а також до не від’єднуваних конструктивно вбудованих проміжних холодильників та масловодовідних систем у компресорних установках, аеродинамічних кожухів насосів.

Отже, зазначений нормативно-правовий акт з охорони праці НПАОП 0.00-1.59-87 регулює правила поводження з посудинами, що працюють під тиском. При цьому, стосовно частин компресорного устаткування, він може мати обмежене застосування.

Слід звернути увагу на те, що декларація відповідності може вимагатися у разі експлуатації чи технічного обслуговування посудин, що працюють під тиском більше 0,05 МПа. Тому підприємствам, які працюють з таким обладнанням, слід дотримуватися відповідних вимог та нормативів.

Важливо пам’ятати, що правильне дотримання правил експлуатації та технічного обслуговування не тільки забезпечить безпеку працівників, але й може мати позитивний вплив на ефективність роботи обладнання та його термін служби.

У випадку будь-яких сумнівів щодо дотримання правил та нормативів, рекомендується звернутися до фахівців у галузі охорони праці та безпеки для отримання консультацій та рекомендацій. Також можна скористатися послугами аудиторів безпеки для перевірки стану обладнання та дотримання необхідних вимог і стандартів.

Згідно з чинними нормативно-правовими актами на території України, компресорне устаткування не розглядається як “посудина, що працює під тиском”, отже для його експлуатації та проведення робіт на ньому не потрібно отримувати дозвіл на проведення робіт із підвищеною небезпекою. Однак, необхідно дотримуватися правил безпеки при роботі з компресорним устаткуванням, які встановлені відповідними нормативними документами, що регулюють охорону праці та безпеку життєдіяльності.

Висновок

У зв’язку з цим, рекомендується перед початком роботи з компресорним устаткуванням детально вивчити інструкцію з його експлуатації та проходити регулярні навчання з охорони праці та безпеки життєдіяльності. Крім того, необхідно вживати заходів з профілактики аварій та невідкладно повідомляти про виявлені несправності. Всі ці заходи допоможуть запобігти небезпечним ситуаціям та забезпечити безпеку працівників, які працюють з компресорним устаткуванням.

Це означає, що використання компресорного устаткування не вважається високоризиковою діяльністю, яка потребує додаткового дозволу та регулювання з боку відповідних органів контролю. Однак, варто пам’ятати, що незважаючи на це, необхідно дотримуватися вимог безпеки та встановлених правил експлуатації компресорного устаткування.

Читати також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *