ТЕЛ: + 3 8 (050) 312 70-82

Інструкція Під час транспортування і зберігання балонів із стисненими та зрідженими газами

Головна » Документи з охорони праці » Інструкції з охорони праці за професіями, загальні та по видах робіт » Інструкція Під час транспортування і зберігання балонів із стисненими та зрідженими газами

ІНСТРУКЦІЯ

З ОХОРОНИ ПРАЦІ № 11

Інструкція Під час транспортування і зберігання балонів із стисненими та зрідженими газами

 

  1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

1.1. Інструкція з охорони праці під час транспортування і зберігання балонів із стисненими та зрідженими газами розроблена на підставі чинного законодавства України про охорону праці та з урахуванням вимог:

– «Положення про розробку інструкцій з охорони праці» (НПАОП 0.00-4.15-98);

– «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском»(НПАОП 0.00-1.81-18);

– «Правил безпечної роботи з інструментом та пристроями»(НПАОП 0.00-1.71-13);

– «Правил безпеки систем газопостачання» (НПАОП 0.00.-1.76-15);

Правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів», затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26 липня 2004 року № 822;

-наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 19.09.2013 р. N 904«Про затвердження змін до Правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів»;

– Директиви ЄС 97/23/ЄС «Технічний регламент з підтвердження відповідності безпеки обладнання, що працює під тиском»і є обов’язковим для виконання нормативним актом в межах підприємства для працівниківзалучених до таких робіт.

1.2.Працівники, які порушили вимоги цієї інструкції, несуть персональну відповідальність в установленому законом порядку: дисциплінарну, адміністративну, матеріальну або кримінальну – в залежності від наслідків, спричинених порушенням.

1.3. Балони із стисненими та зрідженими газами відносяться до групи небезпечних вантажів, а за ступенем небезпеки – до класу 2, що передбачає підвищені вимоги безпеки під час їх транспортування, зберігання та експлуатації.

1.4. До керування транспортними засобами, що перевозять небезпечні вантажі, допускаються водії, які мають стаж керування транспортним засобом не менше 3 років, посвідчення про право керування транспортними засобами відповідної категорії та одержання водіями свідоцтв про допуск до перевезення небезпечних вантажів встановленого зразка після навчання та складання відповідних іспитів в відповідних підрозділах Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху,та пройшли інструктаж і медичний контроль.

1.5. Водій, який здійснює перевезення небезпечного вантажу, крім документів, перелічених у Правилах дорожнього руху, зобов’язаний мати при собі:

– свідотцтво про допущення транспортного засобу до перевезення небезпечного вантажу, яке видається Державтоінспекцією;

– ДОПНВ-свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі; Форма свідоцтва наведена в додатку №1 цієї інструкції;

– узгодження маршруту дорожнього перевезення небезпечного вантажу, видане Державтоінспекцією;

– інструкцію на випадок аварії або надзвичайної ситуації;

– аварійну картку системи інформації про небезпеку, наведену в додатку №2 цієї інструкції.

1.6.У верхньому лівому куті шляхового листа, червоним кольором повинна бути зроблена помітка «Небезпечний вантаж».

1.7. При перевезенні вантажів, які належать до вантажів підвищеної небезпеки, водію забороняється відхилятись від установленого Державтоінспекцією маршруту перевезення.

1.8. Погодження маршруту руху транспортного засобу під час дорожнього перевезення небезпечних вантажів видається на три місяці. Строк дії погодження маршруту руху транспортного засобу під час дорожнього перевезення небезпечних вантажів обмежується, якщо строк дії свідоцтва про допущення транспортних засобів до перевезення визначених небезпечних вантажів, чинного договору обов’язкового страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків під час перевезення небезпечних вантажів чи свідоцтва ДОПНВ про підготовку водія закінчується раніше ніж за три місяці з моменту видачі погодження.

1.9.Працівники, відповідальні за перевезення балонів зі стиснутими і зрідженими газами, а також ті, хто здійснює приймання, зберігання і видачу балонів, повинні пройти навчання, перевірку знань і інструктаж вимог безпеки праці й отримати відповідні посвідчення.

 

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ

 

2.1.  Одягнути спецодяг, спецвзуття та інші ЗІЗ згідно з нормами.

2.2. Оглянути місце роботи та під’їзди до нього.

2.3. Прибрати зайві предмети, що перешкоджатимуть вільному доступу до балонів та безпечному їх переміщенню (розвантаженню, завантаженню).

2.4. Перевірити справність пристосувань та пристроїв для переміщення балонів.

2.5. Перевірити стан освітлення робочих місць.

2.6. Водії автомобілів, які здійснюють перевезення балонів із стисненими та зрідженими газами, до початку роботи зобов’язані перевірити справність усіх вузлів та систем автомобіля, наявність знаків безпеки та правильно оформлених документів на здійснення перевезення.

 

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ

 

3.1. При перевезенні балонів зі зрідженими і стиснутими газами автомобілі типу «клітка» і бортові машини з балонами в разі потреби дозволяється зупиняти не більше ніж на 1 годину на відстані не менше10 м від житлових будинків і 25 м від громадських будівель.

3.2.Відстань від місця стоянки машини для перевезення зріджених газів до вигрібних ям, льохів і люків колодязів підземних комунікацій повинна бути не менше 5 м.

3.3.Забороняється стоянка автомашин, завантажених балонами зі стиснутими і зрідженими газами в місцях: з відкритим вогнем, у багатолюдних місцях (магазини, площі з видовищними заходами).

3.4.Під час руху по маршруту перевезення, водій здійснює контроль за технічним станом автомобіля, кріпленням вантажу в кузові і збереженістю маркування на автомобілі.

3.5.Під час керування транспортним засобом водію забороняється:

– різко зрушувати автомобіль з місця;

– різко гальмувати;

– їздити з виключеним зчепленням, коробкою передач, двигуном;

– палити в автомобілі;

– розводити вогонь ближче 100 м від стоянки автомобіля;

– відлучатися від автомобіля без крайньої необхідності (за відсутності особи, яка супроводжує).

3.6.Забороняється перевезення на спеціалізованому транспортному засобі сторонніх вантажів, а також осіб, не зв’язаних з перевезенням даного небезпечного вантажу.

3.7.Особа, яка супроводжує небезпечний вантаж (балони), відповідальна за перевезення, зобов’язана мати посвідчення, що засвідчує її право на участь у перевезенні небезпечних вантажів. Прізвище, ініціали того, хто супроводжує, вказуються в шляховому листі.

 

Вимоги безпеки до автотранспортних засобів

 

3.8.Кожний транспортний засіб, при перевезені небезпечних вантажів, повинний бути укомплектований таким додатковим обладнанням:

– не менш як одним противідкатним упором на кожний транспортний засіб, при цьому противідкотний упор має відповідати максимальній масі транспортного засобу та діаметру його коліс;

– не менш як двома попереджувальними знаками з власною опорою (конусами із світловідбивною поверхнею, миготливими ліхтарями жовтого кольору з автономним живленням або знаками аварійної зупинки, що відповідають стандарту).

– жилетами оранжевого кольору із світловідбивними елементами для кожного члена екіпажу;

– захисними рукавичками для кожного члена екіпажу;

– переносними ліхтарями для кожного члена екіпажу. Ліхтарі не повинні мати відкритих металевих поверхонь, здатних призвести до іскроутворення.

– набором інструментів для дрібного ремонту транспортного засобу;

– не менше, чим двома порошковими або вуглекислотними вогнегасниками місткістю 5 л кожний, покривалом із сукна, пісочницею із сухим піском, лопатою;

– таблицями системи інформації про небезпеку, виготовленими відповідно до вимог ДСТУ 19433-88.

3.9. В автомобілів, призначених для перевезення балонів, випускна труба від двигуна повинна бути виведена на правий бік перед радіатором та обладнана справним іскрогасником.

Паливний бак повинен бути обладнаний металевими щитками з боку передньої і задньої стінок, а з боку днища – металевою сіткою з розміром осередку 10 х 10 мм. Відстань від паливного бака до щитків і сітки повинна бути не менше 20 мм.

3.10. Електричне устаткування транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі класу 2, повинно відповідати наступним вимогам:

– номінальна напруга не повинна перевищувати 24 В;

– електричні ланцюги повинні захищатися від підвищених струмів за допомогою запобіжників;

– електричні ланцюги повинні розмикатися за допомогою вимикача, розташованого в кабіні водія;

3.11. Автомобілі для перевезення балонів зі зрідженими газами повинні бути обладнані надійним заземленням для відведення статичної електрики.

3.12. В автомобілів з кузовом типу «фургон», що перевозять небезпечні вантажі класу 2, кузов повинен бути закритим, надій­ним, мати вентиляцію в нижній зоні (на рівні підлоги) і розділятися з кабіною водія проміжком не менше 150 мм. Дверцята кузова повинні мати замки.

3.13. Таблиці системи інформації про небезпеку необхідно розташовувати на автомобілях наступним чином:

– попереду – на правій стороні бампера;

– позаду – на стінці кузова.

Таблиці не повинні виступати за габарити автомобіля, перекривати номерні знаки і зовнішні світлові прилади.

3.14. Балони зі стисненими і зрідженими газами повинні транспортуватися з нагвинченими на горловину запобіжними ковпаками і заглушками на боковому штуцері, на спеціально обладнаних автомобілях, за винятком перевезення в автомобілях типу «клітка», що виключає їх зіткнення і перекидання. Транспортування балонів на вантажних автомобілях зі звичайним кузовом допускається у разі використання дерев’яних ложементів чи брусів із гніздами, гумових чи мотузкових кілець.

 

Вимоги безпеки до складських приміщень

 

3.15. Балони з газами повинні зберігатися в спеціально обладнаних для цього відкритих і закритих складах.

3.16. Склади і відкриті майданчики повинні розміщатися на відстані не менше 20 м від інших складів, 50 м від житлових будинків і 100 м від громадських будівель.

3.17.Незалежно від того, де розташований склад (на виробничій базі чи на будівельному майданчику), до його устаткування пред’являються однакові вимоги безпеки:

– приміщення необхідно розташовувати осторонь від дорігз інтенсивним рухом автотранспорту (із забезпеченням під’їзду до нього), а також від місць провадження робіт з відкритим вогнем (ковальські, зварювальні та ін.);

– біля входу в приміщення повинен бути встановлений знак безпеки за ДСТУ 12.4.026-76, що забороняє паління і застосування відкритого вогню. На складах балонів з киснем повинен бути додатково встановлений попереджуючий знак «Кисень. Маслонебезпечно»;

– приміщення для зберігання балонів повинно бути одноповерховим заввишки не менше 3,25 м, без горища і підвалу, виконано з неспалимих матеріалів, з покрівлею, що легко скидається, для відображення сонячних променів пофарбованою ззовні у білий колір;

– вікна складу повинні бути засклені матовим  склом чи пофарбовані в білий колір;

– вікна і двері повинні відкриватися назовні;

– на дверях приміщень для зберігання посудин зі стиснутими і зрідженими газами повинна бути вказана категорія вибухо- і пожежонебезпеки та класифікація зон вибухонебезпеки (для застосовуваних балонів з газами при газополум’яній обробці металів (А; В-1а; II-І), а самі приміщення і зони, у яких постійно чи періодично знаходяться балони зі стиснутими і зрідженими газами, повинні бути відповідним чином обладнані згідно з ПУЕ 7.3.41; 7.4.3;

– склади для зберігання пальних газів можуть обладнуватися тільки водяним, паровим низького тиску чи повітряним опаленням;

– освітлення приміщення повинно бути штучним у вибухонебезпечному виконанні чи зовнішнім (через вікна). Вимикачі освітлення повинні бути розташовані ззовні;

– підлоги слід влаштовувати рівними з нековзною поверхнею, що виключала б іскроутворення.

3.18. У складах повинні бути вивішені інструкції і плакати стосовно поводження з балонами, які знаходяться на складі.

3.19. Забороняється складське зберігання в одному приміщенні балонів з киснем і пальними газами.

3.20. Забороняється зберігати горючі матеріали і проводити роботи з відкритим вогнем навколо складу з балонами на відстані менше 10 м.

3.21. Для зручності ведення вантажно-розвантажувальних робіт склад повинен бути обладнаний прийомною рампою, розташованою на одному рівні з днищем кузова автомобіля, на якому перевозять балони. Між підлогою рампи і підлогою складу не повинно бути порогів.

3.22. За вимогами пожежної безпеки в приміщенні повинно бути не менше двох вуглекислотних вогнегасників, повстина (азбестова тканина).Зовні (біля входу в приміщення) повинен бути встановлений ящик із сухим піском, місткістю 0,5 м3 і щит з пожежним інвентарем.

3.23. У закритих приміщеннях зберігання балонів зрідженого газу температура повітря не повинна перевищувати +35оС. Для постійного контролю за температурою повинен бути термометр.

3.24. Склади для зберігання балонів з пальними газами повинні бути обладнані постійно працюючої примусовою у вибухобезпечному виконанні вентиляцією, що забезпечує п’ятикратний обмін повітря, 2/3 якого повинно видалятися з нижньої частини (зони) через ґрати (жалюзі) у дверях і стінах. У верхній зоні витяжка повинна здійснюватися через дефлектори. Приміщення слід оснастити газоаналізаторами.

3.25. Балони з пальними газами, що мають башмаки, повинні зберігатися у вертикальному положенні з наверненими заглушками на боковому штуцері і в запобіжних ковпаках.

3.26. Для запобігання падінню балонів, їх слід огороджувати прядив’яною мотузкою чи ланцюжком, закріпленим на спеціальних стійках.

Не допускається зберігання порожніх і наповнених балонівв одній групі (гнізді).

3.27. Для переміщення балонів слід застосовувати спеціальні візки чи носилки. Забороняється переміщати балони (як порожні так і наповнені) на плечах і руках.

3.28. Під час зберігання і переміщення порожніх балонів слід дотримуватися таких же заходів безпеки, які пред’являються до наповнених.

3.29. Переміщення балонів вантажопідіймальними механізмами допускається тільки в спеціальних контейнерах, що виключають випадкове випадання балонів.

3.30. Видачу і приймання балонів зі складу повинен виконувати працівник, який пройшов навчання, перевірку знань правил безпеки при поводженні з балонами і отримав посвідчення.

3.31. Працівник, який відпускає балони, повинен стежити за тим, щоб на всіх балонах були навернені ковпаки. Забороняється приймати на склад балони без ковпаків.

3.32. Під час приймання балонів з наповнювальної станції працівник складу зобов’язаний перевірити наявність на верхній сферичній частині кожного балона наступних даних:

– товарний знак заводу-виготовлювача;

– номер балона;

– фактична маса порожнього балона, кг;

– дата (місяць, рік) виготовлення і рік наступного огляду;

– робочий тиск (Р), МПа (кгс/см);

– пробний гідравлічний тиск (П), МПа (кгс/см2);

– місткість балона (л);

– клеймо ВТК заводу-виготовлювача круглої форми діаметром 10 мм.

3.33. Працівник складу повинен стежити за тим, щоб балони зі зрідженими газами, що надходять з наповнювальних станцій, були заправлені не вище встановлених правилами норм, зазначених у таблиці №1.

Таблиця №1

 

Найменування газуМаса газу на 1 л місткості балону (кг) не більше
Бутан0,488
Пропан0,425
Вуглекислота0,750

 

Для газів, не вказаних у таблиці, норма наповнення встановлюється

виробничими інструкціями наповнювальних станцій.

   3.34. Зовнішня поверхня балонів повинна бути пофарбована відповідно до таблиці №2.

Фарбування і нанесення написів на балони

Таблиця №2

Назва газуКолір

балонів

Текст написуКолір

напису

Колір

смуги

АзотЧорнийАзотЖовтийКоричневий
АміакЖовтийАміакЧорний
Аргон

технічний

ЧорнийАргон

технічний

СинійСиній
АцетиленБілийАцетиленЧервоний
БутанЧервонийБутанБілий
ПовітряЧорнийСтиснуте

повітря

Білий
КисеньГолубийКисеньЧорний
Кисень

медичний

ГолубийКисень

медичний

Чорний
ВуглекислотаЧорнийВуглекислотаЖовтий
Фреон 11АлюмінієвийФреон 11ЧорнийСиній
ХлорЗахиснийЗелений
ЕтиленФіолетовийЕтиленЧервоний

3.35. Фарбування балонів і написи на них можуть виконуватися масляними, емалевими або нітрофарбами. Фарбування наново виготовлених балонів і нанесення написів здійснюється підприємствами – виробниками, а під час експлуатації – наповнювальними станціями або випробувальними пунктами. Маркування та фарбування неметалевих балонів повинні проводитися у відповідності до ТУ на балон.

3.36. Забороняється:

– зберігання будь-яких сторонніх речовин, матеріалів, устаткування, предметів у складах балонів з газами;

– транспортування балонів з газами без запобіжних ковпаків і нагвинчених на штуцери заглушок;

–зберігання балонів з ушкодженим корпусом (ум’ятинами, тріщинами, корозією і т. ін.);

–зберігання балонів з пальними газами й окислювачами в приміщеннях, що не є спеціальними складами балонів;

– ударяти балони один об інший під час навантаження, розвантаження і зберігання, падіння ковпаків і балонів на підлогу;

– допуск у склад балонів з пальними газами осіб у взутті, підбитому металевими цвяхами чи підковами.

– зберігати горючі матеріали і проводити роботи з відкритим вогнем навколо складу з балонами на відстані менше 10 м.

 

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

 

4.1.Перевірити правильність складування балонів зі зрідженими і стиснутими газами.

4.2. Звільнити проходи від робочих пристосувань та сторонніх предметів.

4.3. Прибрати пристосування, необхідні для роботи, в спеціально відведене для них місце.

4.4. Перевірити приміщення на дотримання вимог пожежної безпеки.

4.5. Виконати заходи особистої гігієни.

 

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

 

5.1. У випадку вимушеної зупинки транспортного засобу з балонами водій зобов’язаний позначити місце зупинки відповідно до Правил дорожнього руху.

5.2. У разі поломки автомобіля і неможливості відбуксирування його за межі дороги чи усунення технічної несправності самотужки протягом години, водій повинен вжити заходів для негайного виклику автомобіля технічної допомоги з підприємства – власника автомобіля.

5.3.У випадку дорожньо-транспортної події й інших аварійних ситуаціях водій повинен діяти відповідно до Правил дорожнього руху. Крім того водій зобов’язаний:

– повідомити власника автотранспортного засобу про аварію;

– вжити заходів щодо ліквідації наслідків аварії;

– за можливості не допускати сторонніх осіб до місця аварії;

– після прибуття на місце аварії представників органів внутрішніх справ й інших служб проінформувати їх про небезпеку і вжитих заходах та пред’явити транспортні документи на перевезення вантажу.

5.4. У випадках пожежі необхідно:

– викликати пожежно-рятувальну службу за телефоном «101»;

– повідомити керівника робіт і розпочати гасіння пожежі наявними засобами пожежогасіння. Електропроводку та електроустановки гасити тільки вуглекислотними та порошковими вогнегасниками після їх відключення від електромережі;

– організувати зустріч пожежних машин та інформувати пожежників про місцезнаходження гідрантів, колодязів та інших засобів пожежогасіння.

5.5.У разі нещасних випадків (ДТП, забиття, падіння, електротравми), а також у випадках раптового захворювання,надати потерпілому першу (долікарську) допомогу, повідомити керівника робіт про те, що трапилося, викликати швидку допомогу за телефоном «103».

5.6.Послідовність подання першої допомоги:

– усунути дію на організм шкідливих факторів, які загрожують здоров’ю і життю потерпілого (звільнити від дії електричного струму, винести із зараженої території, загасити одяг, що горить, тощо);

– вжити потрібних заходів щодо рятування потерпілого в порядку терміновості (відновити прохідність дихальних шляхів, провести штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу, зафік­сувати місце перелому, накласти пов’язку і т. ін.);

– підтримувати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичного працівника або вжити заходів щодо транспортування потерпілого в найближчий медичний заклад.

5.7.Допомога потерпілому, надана не медичним працівником, не повинна заміняти допомогу з боку медичного персоналу і повинна надаватися лише до прибуття лікаря.

5.8.Конкретні дії щодо надання медичної допомоги потерпілому під час різних уражень описані в інструкції з надання першої (до­лікарської) допомоги, яка вивчається під час проходження навчання, первинного і подальших інструктажів з питань охорони праці.

 

 

Додаток №1

 

СВІДОЦТВО

про допуск водія до перевезення небезпечного вантажу

 

Видано водію транспортного засобу ___________________________________________________________

(прізвище, ім’я, по батькові)

 

у тому, що він ознайомлений з умовами безпечного перевезення балонів зі стисненими чи зрідженими газами, які відносяться до2 групи небезпечних вантажів. Пройшов навчання, інструктаж і допущений до виконання перевезень зазначеного вантажу.

 

Навчання проведено __________________________20__ р.

 

Інструктаж проведений _______________________20__ р.

 

Медичний огляд проведений ___________________20__ р.

 

Термін дії посвідчення до« ___ » ________________ 20__ р.

 

_____________________

 

Керівникпідприємства_______________________________________

(прізвище, ініціали, підпис, печатка)

 

 

« ___ » _________________20___р.

 

 

 

 

 

Додаток №2

 

АВАРІЙНА КАРТКА

СИСТЕМИ ІНФОРМАЦІЇ ПРО НЕБЕЗПЕКУ

 

Технічне найменування небезпечної речовини ____________________

Іншінайменування(синоніми) __________________________________

Клас і підклас небезпечної речовини за ДСТ 19433-88 «Вантажі небезпечні.Класифікаціяімаркування»______________________________

_____________________________________________________________

Код екстрених заходів (КЕЗ) ____________________________________

Привласнений речовині номер за списком ООН ___________________

_____________________________________________________________

Максимальна маса речовини брутто чи маса однієї упаковки і їх максимальна кількість, яку можна перевозити на одному транспортному засобі _________________________________

Обмежена кількість речовини брутто чи кількість упаковок на одному транспортному засобі, який можна перевозити як безпечний вантаж _____________________________________________________________

Вибухонебезпечні речовини ____________________________________

Небезпека для життя організмів _________________________________

Вогнегасні засоби, що рекомендуються у разі пожежі _______________

_____________________________________________________________

Індивідуальні засоби захисту органів дихання _____________________

Очей ________________________________________________________

Шкіри _______________________________________________________

 

ЗАХОДИ ПЕРШОЇ ДОПОМОГИ:

Під час вдихання ______________________________________________

Під час зупинення дихання ______________________________________

У разі попадання на шкіру та очі _________________________________

У разі проковтнення ___________________________________________

Дії у випадку пошкодження тари (упаковки) і інших можливих ситуаціях _______________________________________________________

Способи і засоби знешкодження _________________________________

Дії у випадку дорожньо-транспортної події ________________________

Дії у випадку поломки транспортного засобу ______________________

Організація, відповідальна за перевезення_(повне найменування)_________

 

Особа, відповідальна за перевезення_________________________________________

(посада, прізвище, ініціали, підпис, дата, печатка)

виникли

питання?